Awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej, ulewa połączona z uszkodzeniem dachu to tylko dwa powody wystąpienia zalania wnętrz budynku. Przed przystąpieniem do koniecznego w takich wypadkach osuszania trzeba jednak dokładnie poznać przyczynę pojawienia się wody. Samo osuszanie zda się na nic, jeżeli nie zostaną usunięte jego przyczyny.
Rodzaje zalania pomieszczeń
Zalania pomieszczeń podzielone są na kategorie:
• pierwsza kategoria zalania pomieszczeń nie powoduje dużych szkód. Woda zalewu jest zazwyczaj czysta, a co istotne, nie przedostaje się pod posadzki;
• druga kategoria zalania pomieszczeń to już szybkie rozprzestrzenianie się wody z przedostaniem się pod posadzkę i w ściany, powodująca często znaczne, a nawet nieodwracalne uszkodzenia;
• trzecia kategoria zalania pomieszczeń to już woda przenikająca całość pomieszczenia. W tym wypadku nawet solidne materiały budowlane nie stanowią skutecznej zapory, a wilgoć szybko prowadzi do rozwoju grzybów, pleśni, szkodliwych mikroorganizmów;
• czwarta kategoria zalania pomieszczeń dotyczy zalania przez wodę zanieczyszczoną włącznie ze ściekami. Tego typu zalanie powoduje wypełnienia pomieszczeń chorobotwórczymi bakteriami i toksynami.
Aby usuwać skutecznie efekty zalań, trzeba zdefiniować przyczynę. Tylko jasne określenie przyczyny zalania pomieszczenia pozwala zarówno na osuszenie pomieszczeń, jak i zapobieżenie sytuacjom, doprowadzającym do zaistnienia zalań. W wypadku zalania z opadów atmosferycznych należy przyjrzeć się konstrukcji dachowej, a wypadku wycieków z kanalizacji trzeba bezwzględnie takowe zlokalizować i naprawić.
Metody osuszania pomieszczeń po zalaniu
Nieznaczne zalania powodują niewielkie szkody i do ich naprawy zazwyczaj nie musi być wzywana specjalistyczna firma osuszająca. W wypadku jednak dużego zawilgocenia budynku warto sięgnąć po pomoc specjalistów, aby nie dopuścić do rozwoju grzybów i innych szkodliwych organizmów. Należy również przeprowadzać zabieg osuszania pomieszczeń jak najszybciej. Czas przy zawilgoceniu domu ma kluczowe znaczenie.
Iniekcja krystaliczna jest to uznana profesjonalna metoda osuszania domu. Tego typu technika umożliwia odbudowę hydroizolacji jeszcze przed osuszeniem ścian. Polega na wprowadzeniu specjalnego materiału w powstałe szczeliny, który po zastygnięciu tworzy nierozpuszczalną barierę dla wilgoci. Jednocześnie ta dodatkowa izolacja przyspiesza naturalne wysychanie ścian, chociaż wyspecjalizowane firmy mogą ten proces przyspieszać, stosując nagrzewnice wentylatorowe. W wypadku osuszania budynków stosowana jest również inna popularna metoda, a mianowicie osuszanie kondensacyjne.
Bez względu na rodzaj zastosowanej metody osuszania należy przystąpić do tego niezwłocznie po zalaniu.
Woda to prawdziwa zmora dla pomieszczenia i ścian. Miałam zalany dom i nigdy więcej nie chciałabym przez to przechodzić.